Jednym z zadań priorytetowych Publicznego Przedszkola w Wojniczu jest kultywowanie tradycji regionalnych wśród dzieci.

Nauczycielki opracowały projekt „ Słoneczne przedszkolaki na wojnickim szlaku”, który zawiera propozycje zajęć i zabaw edukacyjnych. Zaproponowany materiał dotyczy edukacji regionalnej, gdyż dla dziecka przedszkolnego ważne jest, aby nauczanie i przeżywanie odbywało się w formach bliskich z jego rodziną i miejscowością.

Małe dziecko kształtuje swoją postawę patriotyczną zapoznając się z rzeczami i sprawami najbliższymi, przez co w przyszłości dostrzega i rozumie to, co jest ważne dla całego kraju.

W zakresie promocji edukacji regionalnej proponujemy różne formy:

• wycieczki po najbliższej okolicy
  • poznawanie zabytków miejscowości
  • zwiedzanie izby regionalnej
  • zaznajamianie z legendami i literaturą o historii miasta
  • uczestnictwo w wystawach prac artystów ludowych
  • poznawanie tradycji rodzinnych związanych ze świętami i uczestniczenie w ich przygotowaniach
  • uczestniczenie w obrzędach ludowych tj: andrzejki, dożynki przedszkolne
  • organizowanie wernisaży prac dziecięcych pt: „ ozdoby choinkowe”, „ palma wielkanocna”
  • nauka piosenek, wierszy o tematyce patriotycznej i swojej miejscowości
  • poznanie stroju regionalnego i tańca charakterystycznego dla własnego regionu
  • wykonanie chorągiewek, ozdabianie sali z okazji obchodzonych świąt państwowych
  • udział dzieci w przedstawieniu w szkole z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę
  • konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkoli gminy Wojnicz „ Moja miejscowość”

Ponadto w przedszkolu realizowany jest program własny pt „ Nasz Wojnicz”. Przedstawione propozycje są realizowane przez cały rok szkolny. Opracowałyśmy również broszurki dla rodziców promujące edukację regionalną.

W związku z realizacją projektu nawiązałyśmy współpracę z Izbą Regionalną, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Szkołą Podstawową i Gimnazjum, Parafią Rzymsko- Katolicką i przedszkolami Gminy Wojnicz.

Zebrany materiał był inspiracja do pogłębiania wiedzy na temat regionu i szukania przez nauczycieli własnych rozwiązań przydatnych w konkretnych warunkach środowiskowych.