Jednym z zadań priorytetowych Publicznego Przedszkola w Wojniczu jest kultywowanie tradycji regionalnych wśród dzieci.

Nauczycielki opracowały projekt „ Słoneczne przedszkolaki na wojnickim szlaku”, który zawiera propozycje zajęć i zabaw edukacyjnych. Zaproponowany materiał dotyczy edukacji regionalnej, gdyż dla dziecka przedszkolnego ważne jest, aby nauczanie i przeżywanie odbywało się w formach bliskich z jego rodziną i miejscowością.

Małe dziecko kształtuje swoją postawę patriotyczną zapoznając się z rzeczami i sprawami najbliższymi, przez co w przyszłości dostrzega i rozumie to, co jest ważne dla całego kraju.

W zakresie promocji edukacji regionalnej proponujemy różne formy.

1. wycieczki po najbliższej okolicy
  2. poznawanie zabytków miejscowości
  3. zwiedzanie izby regionalnej
  4. zaznajamianie z legendami i literaturą o historii miasta
  5. uczestnictwo w wystawach prac artystów ludowych
  6. poznawanie tradycji rodzinnych związanych ze świętami i uczestniczenie w ich przygotowaniach
  7. uczestniczenie w obrzędach ludowych tj: andrzejki, dożynki przedszkolne
  8. organizowanie wernisaży prac dziecięcych pt: „ ozdoby choinkowe”, „ palma wielkanocna”
  9. nauka piosenek, wierszy o tematyce patriotycznej i swojej miejscowości
  10. poznanie stroju regionalnego i tańca charakterystycznego dla własnego regionu
  11. wykonanie chorągiewek, ozdabianie sali z okazji obchodzonych świąt państwowych
  12. udział dzieci w przedstawieniu w szkole z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę
  13. konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkoli gminy Wojnicz „ Moja miejscowość”

Ponadto w przedszkolu realizowany jest program własny pt „ Nasz Wojnicz”. Przedstawione propozycje są realizowane przez cały rok szkolny. Opracowałyśmy również broszurki dla rodziców promujące edukację regionalną.

W związku z realizacją projektu nawiązałyśmy współpracę z Izbą Regionalną, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Szkołą Podstawową i Gimnazjum, Parafią Rzymsko- Katolicką i przedszkolami Gminy Wojnicz.

Zebrany materiał był inspiracja do pogłębiania wiedzy na temat regionu i szukania przez nauczycieli własnych rozwiązań przydatnych w konkretnych warunkach środowiskowych. Pamiętamy, tych którzy zginęli broniąc ojczyzny- zapalamy znicze, bierzemy udział w obchodach rocznic Odzyskania Niepodległości.

Bierzemy udział w obchodach 90 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wojniczu

Kultywujemy tradycje naszych przodków. Wspólnie z rodzicami organizujemy: Dożynki, Jasełka.

Dobrą praktyką, która na stałe zagościła w naszym przedszkolu jest integrowanie środowiska przedszkolnego z lokalnym w postaci

„ Festynu rodzinnego”.

Cała społeczność bawi się wspaniale. Swoje umiejętności prezentują wszyscy chętni z gminy Wojnicz.

Ze szczegółami można zapoznać się przeglądając naszą galerię - zapraszamy.

Opracowała: Katarzyna Kura